OYUNCU İREM ALTUĞ BU HAFTA KONUĞUMUZ OLDU


Oyunculuk kariyerine başladığın zamanla başlayalım sohbete; ne zaman başladın, meslek olarak yapabileceğine nasıl karar verdin.


Çocukken başladım diyebilirim. Yedi yaşımdayken, reklam yıldızı yarışmasında birinci oldum ardından reklamlarda oynamaya başladım. Ertesi sene, annem beni tiyatro kursuna yazdırdı. Altı yedi sene kadar İstanbul Kültür Oyuncuları tiyatro topluluğunda hem eğitim aldım hem de sahneye çıktım. Sanırım herkesin doktor veya öğretmen olmak istediği zamanlarda, ben oyuncu olacağımı biliyordum.


Konservatuarı bitirmeden Amerika’ya oyunculuk eğitimine gittin ve orada yaşadın, Amerika daha mı cazip geldi?Yurt dışında okumak istiyordum ancak maddi durumum yeterli değildi. Bir yaz çalışma programı ile San Francisco’ya gittim. Planım çalışıp, kazandığım para ile gezmekti. Ama gezmek yerine para biriktirdim ve okulları araştırdım. Baktım ki hem çalışıp hem okuyabiliyorum ve devlet üniversitelerine de param yetiyor, radikal bir karar verdim ve geri dönmedim. Elbette kolay olmadı, çok zorluklar çektim. Ama orada geçirdiğim dört sene bana çok şey kattı.

Bu arada, San Francisco’da yaşadıklarımı kaleme almaya başladım, bayağı keyifli bir yolculuk oldu benim için. Bir ihtimal tamamladığımda kitap olarak çıkarmayı düşünüyorum.


Çukur nasıl gidiyor? Ne zaman başlıyor? Ayşe Koçavalı’nın bize vereceği tüyolar var mı yeni sezonla ilgili?😊


Çekimler başladı, Eylül ayında ekranda olacağız. Ayşe Koçovalı’nın ağzında bakla ıslanmaz aslında ama ben onu sette bıraktım. Şaka bir yana, çok güzel bir sezon olacağını düşünüyorum, yeni karakterler var, sürpriz hikayeler var. Umarım geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi dördüncü senemiz de keyifle ve beğeniyle izlenir.

Kahveyi çok sevdiğini biliyoruz, bize kahvenin hayatındaki yerini, ve kahve

ritüellerini anlatır mısın?


Ben güne kahve ile başlayıp, kahve ile devam edenlerdenim. Sabah kahve kokusu ile uyanmak çok hoşuma gidiyor, sırf bu yüzden, alarmlı bir kahve makinesi aldım. İlk içtiğim kahveyi yumuşak sevdiğim için süt koyuyorum. Gün içerisinde içmeye devam edersem, soğuk kahve tercih ediyorum. Sabah yaptığım kahveyi buz kalıplarına koyup donduruyorum, buzlu kahve olarak tüketiyorum. Dışarıda kahve içtiğimde ise, cortado ve cappucino hoşuma gidiyor.

Kamera önü oyunculuk dersleri veriyorsun. Gençlere bir şeyler öğretmek, onları yönledirmek nasıl bir duygu? Manevi olarak seni besliyor mu?


On senedir oyunculuk dersleri veriyorum. Bu süreçte oyunculuğa ve kendime dair çok şey öğrendim. Bir şeyi yapmak ile nasıl yapıldığını anlatmak arasında fark var. İyi bir oyuncu olmak iyi bir eğitmen olmakla eş değer değil. Bu nedenle çok araştırmak, okumak ve farklı eğitim yöntemlerine nail olmak gerekiyor. Araştırmayı çok sevdiğim için işin bu kısmı beni çok besliyor. Aynı zamanda bildiklerimi ve tecrübelerimi paylaşmak ve bu paylaşımların katılımcıları olumlu etkilediğini görmek çok mutlu edici. Atölyelere sadece gençler gelmiyor. Benim için işin en önemli kısmı, katılan herkesin kendi potansiyelini keşfetmesi. Elbette özellikle bir okul seçmesine veya bir projenin seçmesine hazırladığım öğrenciler oldu, hatta birlikte aynı filmde oynadığım öğrencim de var. Onların başarılı olmalarına katkıda bulunmak apayrı bir mutluluk.


Sahiplendiğin kedilerin olduğunu ve

tam bir hayvansever olduğunu, STK’lara da destek verdiğini biliyoruz.

Bu konuda yeni bir şeyler yapıyor musun?


Evde üç tane kedim var, anne minnoş ve oğlanlar pembe ve panter. Minnoşu beş sene önce hamileyken parkta bulmuştum. Eve getirdim bir tane, oldular dört tane… Bir yavruyu arkadaşım sahiplendi, diğerlerini sahiplendiremeyince başıma kaldılar. Ama iyi ki de kalmışlar çünkü çok iyi anlaşıyorlar ve tek kedi bakmaktan çok daha kolay üç kediye bakmak. Bu sene başka bir hamile kediyi de sokaktan aldım, bu minnoş altı tane doğurdu. Anne dahil tüm yavruları sahiplendirdik.

Şu anda yeni bir dernek kurma aşamasındayız. Derneğimizin ismi Pet Gang, bir pati çetesi. Amacımız insanlara hayvan sevgisini aşılamak ve sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı olmalarını sağlamak. Kolektif bir ekibimiz var, ekipte herkes elinden geldiğince mücadele ediyor destek verebilmek ve maddi olarak bir gelir sağlayabilmek için. Çünkü böyle bir çalışma ciddi bir maddi desteğe ihtiyaç duyuyor. Ayrıca projemizi; https://www.instagram.com/project_petgang/

linkteki instagram hesabından takip edebilirsiniz.


Çok güzel bir oluşum, Camellia olarak biz de ilk destekçilerinizden olmak isteriz.


Çok seviniriz, dediğim gibi hepimiz elimizden geldiğince bir şeyler yapıyoruz. Mesela bu yaz ben uzun bir tatil yaptım. Her gün iki saate yakın yüzdüm ve serbest dalış yaptım. Her daldığımda deniz kabukları ve minareler topladım. Şimdi onlardan takılar yapıyorum. Bu takıları derneğimize bağışta bulunanlara veya sokak hayvanları için mama alanlara hediye etmeyi planlıyorum.


Çok teşekkürler, son bir soru. Favori kahve çekirdeğin hangi bölgeden?


Dönem dönem değişiyor olsa da son zamanlarda Ethiopia Yirgacheffe favorim. İçindeki yasemin ve bergamot tatları çok hoşuma gidiyor.


Keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.


Ben teşekkür ederim, görüşmek üzere.


--------------------------------------

Let’s start our talk with your acting career. When did you start? When did you decide you can do it for an occupation?

I might say I started when I was a child. When I was seven, I came first in a commercial star contest and then I started to play in commercials. The next year, my mother signed me into an acting course. I have not only had education but also gotten on stage at İstanbul Kültür Performers theatre community for roughly six or seven years. I guess I knew I was going to be an actress in the times when everyone wanted to be a doctor or teacher.

You have been in America and lived there before finishing conservatoire. Was it more attractive to be in America?

I wanted to study abroad but my financials were not enough. I went to San Francisco for a summer work program. My plan was to travel with the money I made. Instead of travelling, I saved my money and started to search for schools. I realized that I could work and study at the same time and my savings were enough to study in state schools. I made a radical decision and did not turn back. It was not easy for sure, I had hard times. But the four years I have spent there contributed a lot to me. By the way, I started to write down things I had experience in San Francisco, it was an enjoyable journey for me.

How Çukur is going? When is it going to start? Is there any tips that Ayşe Koçavalı will give us about new season? 😊

Shootings have started, we will be on screens in September. Actually, Ayşe Koçovalı spills the beans easily but I left her in the stage. Joking aside, I think it is going to be a great season. There are surprise stories. I hope our fourth year will be liked and enjoyed like the other ones have.

We know you love coffee. Could you tell us about its place in your life and your coffee rituals?

I am among the ones who start the day with coffee and continue with it too. I like waking up with coffee smell, just because I like it, I bought an coffee machine with alert. If I continue drinking during the day, I prefer iced coffee. I frost the coffee I make in the morning and consume it as iced coffee. When I drink coffee outside, I like cortado or cappuccino.

You give on-camera acting courses. How does it feel like to teach thing to young people and to lead them?

On senedir oyunculuk dersleri veriyorum. Bu süreçte oyunculuğa ve kendime dair çok şey öğrendim. Bir şeyi yapmak ile nasıl yapıldığını anlatmak arasında fark var. İyi bir oyuncu olmak / I have been acting for ten years now. In the process, I have learned a lot about myself and acting. There is a difference between doing a thing and teaching how to do a thing. Being a good actress is not equal to being a good instructor. Therefore, it is must to research, to read and to have knowledge about different teaching techniques. Just because I like doing research, this part of the work feeds me a lot. Meanwhile, sharing my knowledge and experience and seeing this sharing affects people in a positive way make me happy. Not only young people are coming to the ateliers. For me, the most important part of the work is that people who participate explore their potentials. For sure I had students who I prepared for a particular school or a special project. Moreover, I have a student that we had played in the same movie. It is another happiness to contribute their success.

We well know that you are a big animal-lover. You have adopted a cat and you support

non-governmental organizations. Do you have new projects about this?

I have three cats at home. The mom “minnoş” and the boys “pembe” and “panter”. I have found Minnoş in a park five years ago when she was pregnant. I brought one to the house, and it turned out four… My friend has adopted one of the babies. I had to take care of them when I could not rehome them. But happily, they were stayed because they get along well, and it is easier to take care of three instead of single one. This year I took another pregnant cat from the streets. This one gave birth to six. We have rehomed all the babies including the mommy.

Right now, we are in the stage of establishing a new organization. The name of our organization is Pet Gang, it is a gang of paw. Our goal is to imbue people with animal-love and make them more responsive about street animals. We have a collective team; in the team everyone is striving as hard as they can. They are trying to support and provide financial support. This type of work needs a lot of financial support. You can also follow our project from the Instagram account in the link ; https://www.instagram.com/project_petgang.

It is a beautiful organization. As Camellia we also would like to be one of your supporters.

We would love it. As I said, we are trying to do the best we can. For example, this summer I had a long vacation. I swam and free dived for at least two hours a day. I have collected seashells every time I dived. Now I am making ornaments with them. I am planning to present these ornaments to people who donated our organization and bought feed for street animals.

Thank you, a lot, one last question. Where are your favorite coffee beans from?

Even though it changes time to time, lately Ethiopia Yirgacheffe is my favorite. I like the flavors of jasmine bergamot in it.

Thank you for a nice conversation.

Thank you. See you.114 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

COLD BREW