kahve_header.png

KAHVE DEMLEME YÖNTEMLERİ

 

Doğru Çekirdek Doğru Demleme

Camellia Coffee, çok farklı bir tat ve karakteristiğe sahip kahve çekirdeklerini özenle kavurduktan sonra taze ve yeni nesil teknikler kullanarak demliyor.

 

Camellia Coffee’de misafirlere deneyimledikleri en iyi lezzeti yaşatmak için, doğru kahvenin doğru teknikle demlenmesi çok önemlidir.

Bölgeye, kültüre ve ülkeye göre çeşitli kahve demleme yöntemleri olsa da nitelikli kahvede en çok Chemex, V60, French Press, Syphon, Aeeropress, Moka Pot, Cold Drip ve Türk kahvesi makinesi veya cezvesidir. 

 

Bu demleme tekniklerinin hepsi Camellia Coffee’de uzman baristalar tarafından uygulanmaktadır.

ikon-33.png

AeroPress  

2005 yılında Aerobie tarafından piyasaya sürülen Aeropress, kahveyi basınçla demler. Bir vakum oluşturan Aeropress, bu sayede suyun kahve çekirdeklerinin arasından geçmesini sağlar. Kahvesini kısa süre içerisinde demleyip tüketmek isteyenler için ideal olan Aeropress, espressoya benzer bir kahve elde etmenizi sağlar. 

Untitled-1-06.png

Chemex

1941 yılında icat edilen Chemex, son yılların en popüler kahve demleme yöntemlerinden biridir. Standart kahve demleme yöntemine benzeyen Chemex’i bu kadar özel kılan şey ise filtreleri. Chemex kahve filtreleri, normal kahve filtrelerinden daha farklı bir yapıda. Bu sayede Chemex demleme yöntemiyle 3 kat daha yoğun aromaya sahip, yumuşak içimli ve aromalı bir kahve elde etmek mümkün.

Untitled-1-09.png

Syphon

Syphon ​ Kahve demlemenin en gösterişli yollarından biri olan syphon, vakum pot olarak da biliniyor. 19. yüzyılın başlarında Almanya’da icat edilmiştir. Syphon yöntemi ile demlemede Daha berrak, daha keskin ve güzel aromalı bir kahve elde edilir.

ikon-32.png

V60

Hario isimli markanın cone dripper’ı geliştirerek V60 dizaynını elde etmesiyle hayatımıza giren V60, 60 derecelik bir koniyi temsil ediyor. Kullanılan aparatların ve tekniğin özel olması, V60’yi diğer demleme yöntemlerinden ayırıyor. Modern makinelerden uzak bu teknikle orta sertlikte bir kahve elde edilir.

Untitled-1-01.png

Moka Pot

1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından icat edilen moka pot, alüminyum ya da çelikten üretilir. Küçük italyan yapımı bu sekizgen alet tarihçesi eski olmasına rağmen son zamanlarda gittikçe popülerliği arttı. Viskoz üretim kabiliyetinden ve ocakta yapıldığından dolayı yoğun espresso severler için biçilmiş kaftan.

Untitled-1-02.png

French Press

Her kahve severin yakından tanıdığı kahve demleme yöntemi French Press, 3. nesil kahve demleme yöntemleri arasında en pratik yöntemlerden biridir. Yoğun ve ağır bir kahve demlemesine  rağmen kendine has bir zarafeti vardır.

Untitled-1-08.png

Filtre Kahve

Filtre Kahve ​ Kendi standartlarımıza göre Elde demlenmiş bir kahvenin damakta bırakacağı tadın daha özel olacağını düşünüyoruz. Ancak bazen hepimiz bir düğmeye basarak otomatik hazırlanan sıcak bir kahve ile dertsiz tasasız keyifli bir kahve içmek isteriz. Bunun için iyi ve taze kahve çekirdeği, doğru öğütme ile harmanlanması gerekiyor.

ikon-31.png

Cold Brew- Slow Drip

Son yıllarda giderek popülerleşen slow drip, cold brew ya da cold drip olarak da biliniyor. 1-2 saat süren demleme işleminde soğuk su kullanılıyor. Demleme sürecinin sonunda hafif tatlı ve yoğun bir lezzet kazanan kahve, soğuk kahve sevenler için oldukça ideal. Slow drip kahvelerin oldukça düşük bir asit seviyesine sahiptir.

ikon-22.png

Türk Kahvesi

Bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır sözü Türk kahvesi ile özdeşleşmiştir. Türk kahvesinin Osmanlı'ya ilk gelişi Yemen Valisi Özdemir Paşa vasıtasıyla Sultan Süleyman'a Yemen'den getirmesiyle başlar. Sonra başta Tahtakale olmak üzere diğer açılan kahvehaneler ile halka yayılır. Kahve demleme metotları arasında yer alan bu yöntem, herhangi bir süzme işlemi görmediği için oldukça sert bir içim sağlıyor.